Jak poprawić kondycję fizyczną?

Jeżeli zauważyłeś, że wchodzenie po schodach robi się dla Ciebie coraz trudniejsze, a podbiegnięcie kilkudziesięciu metrów sprawia, że musisz się zatrzymać, by ochłonąć, to czas, abyś zadbał bardziej o siebie i zwiększył kondycję organizmu.

Oto kilka wskazówek, jak zwiększyć kondycję organizmu, aby pozbyć się uciążliwych zadyszek:

Przygotuj swój organizm na większy wysiłek

Dobra kondycja stanowi wypadkową trzech elementów: mocnego serca, pojemnych i wydolnych płuc oraz mięśni przygotowanych na duży wysiłek. Za Twoją kondycję, odpowiada wytrzymałość, która jest niczym innym jak zdolnością do wykonywania danego wysiłku w określonej intensywności pomimo występującego zmęczenia. Z kolei wytrzymałość kształtujesz zarówno podczas biegania, skakania, pływania czy dźwigania.

Jeżeli zaczynasz ćwiczyć od zera lub wracasz do aktywności fizycznej po długiej przerwie, skup się na ćwiczenia aerobowych, czyli takich o dłuższym czasie trwania i spokojnym charakterze. Poprawią one Twoją wytrzymałość tlenową. Mogą to być będą spacery, marsze, jazda na rowerze, nordic walking czy jogging.

Interwały kluczem do dobrej kondycji

Jeśli już ćwiczysz jakiś czas i jeszcze bardziej chcesz poprawić kondycję, zadbaj zarówno o wytrzymałość tlenową, jak i beztlenową. Wprowadź treningi o zmiennej intensywności, takie jak interwały. Mogą to być treningi obwodowe, bieganie ze zmienną intensywnością, kompleksy sztangowe i wszelkiego rodzaju interwały.

Oprócz wykonywania treningów, zacznij więcej chodzić pieszo czy jeździć na rowerze, zamiast używać samochodu. Zostaw windę na rzecz schodów i koniecznie rzuć palenie. Pamiętaj również, że także sposób odżywiania wpływa na Twoją kondycję.

Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na wsparcie naszych trenerów personalnych, z którymi możesz się spotkać rezerwując wizytę tutaj: https://klinikarosmed.pl/rejestracja-online/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *